Domovní řád

Společenství pro dům Kubíčkova 1,3,5, č.p. 868,869,870, Brno

 

čl. I Užívání bytu

1.       Základní práva a povinnosti vlastníků (dále jen VL) tohoto domu upravují stanovy Společenství a tento Domovní řád. Pro vztahy neřešené v těchto základních Dokumentech platí zákon č.72/1994 Sb. a č.40/1967 Sb. (Občanský zákoník) ve znění pozdějších předpisů.

2.        VL je povinen užívat byt a společné části domu řádně podle jejich určení a pečovat o to, aby na majetku v podílovém spoluvlastnictví nevznikla škoda.

3.        VL bytu je povinen v případě stavebních úprav či jiných změn bytu vyhovět stavebnímu zákonu. Je-li podle zvláštních předpisů k zamýšlené úpravě nebo změně třeba souhlas příslušného orgánu nebo právnické osoby, musí si vyžádat jejich souhlas. Jde zejména o zavádění nebo změnu elektrického, vodovodního, plynového i jiného vedení, vysekávání otvorů, zazdívání nebo prorážení oken, přemísťování dveří, odstraňování nebo zřizování příček apod. Výbor je oprávněn vyvinout činnost směřující k odstranění věci či uvedení do původního stavu. VL odpovídá za případnou škodu, která vznikne neodborným provedením změn a úprav.

4.        Zřizovat rozhlasové a televizní antény je možno pouze tam, kde není rozvod kabelové televize. Výjimky povoluje Výbor v odůvodněných případech a při nenabourání stavebních prvků domu a zachování určité estetické úrovně.

5.        VL jsou povinni ve smyslu citovaných zákonů předávat výboru své kontaktní údaje a jejich aktualizaci pro případ evidence, vyúčtování služeb a případné havárie. Dále jsou VL povinni nahlásit správci domu (Bytasen) do 14 dnů změny počtu osob v bytě pro rozúčtování služeb. Neplnění této povinnosti je považováno ve smyslu předpisů za vážné porušení vztahů.

 

čl. II Povinnosti Společenství

Za Společenství jedná Výbor, který na jeho náklady zajišťuje správu společných částí domu, jeho údržbu a opravy. Opravy a údržba jednotlivých VL je plně v jejich režii.

 

čl. III Udržovací povinnosti vlastníka

1.       VL jsou povinni na své náklady zajišťovat řádné a včasné provádění oprav v bytě a všechny práce spojené s obvyklým udržováním bytu vč. jeho příslušenství tak, aby neplnění neměla dopad na majetek a zdraví ostatních VL a na společné prostory domu.

2.       VL je povinen po předchozím oznámení zpřístupnit byt pro revize stoupaček, odečty měřidel, příp. údržbářské práce celého domu, který mají vazbu i na konkrétní byt.

3.       Pro elektrická a plynová zařízení platí zvláštní předpisy, které ukládají VL další povinnosti, jako pravidelná revize vlastních spotřebičů a jejich připojení, funkčnost odsávání při provozu plynových spotřebičů apod.

4.       Pokud VL způsobí škodu na společných částech domu nebo zanedbanou údržbou vlastního bytu ohrozí ostatní VL nebo společné části domu, bude odstranění na náklady VL. Přičemž způsob odstranění musí odpovídat daným předpisům a musí být vždy projednán s výborem.

 

čl. IV Užívání společných částí domu

1.       Vchody, chodby, schodiště a jiné společné prostory (kromě vyhrazených) jsou volně přístupné všem VL. K vyhrazeným prostorům patří především střecha, místnosti s bojlery, strojovny výtahů, resp. prostory určené k jiným účelům (úklid, pronájem části cizím osobám apod.)

2.       Dětské kočárky a kola lze umísťovat pouze v prostorách k tomu vyhrazených.

3.       Umísťování jakýchkoliv předmětů nepatřících k vybavení domu v prostorách k společnému užívání zásadně není dovoleno.

4.       Způsobí-li VL nebo osoba mající k VL vztah, mimořádné znečistění, je VL povinen toto neprodleně odstranit, jinak bude náprava k tíži VL

5.       Smetí a odpadky se vysypávají pouze do nádob k tomu určených. Odpadky nelze skladovat ve společných prostorách. Je třeba zachovat čistotu společných prostor. Předměty, které nesmějí do nádob k tomu určených, určuje Vyhl. č. 9/1992 Sb., MVP. Ostatní bytový odpad jsou povinni VL odvést do příslušných Ekodvorů nebo zařídit odvoz na řízenou skládku.

 

čl. V Zajištění pořádku a čistoty

1.       Společenství domu zajišťuje pořádek a čistotu v domě. Na většinu prací s udržováním čistoty
v domě je nasmlouvána firma, která provádí pravidelně úklid v domě a přilehlém okolí domu.

2.       Společenství dále zajišťuje:

  • osvětlení chodeb a ostatních přístupných prostor v domě
  • provoz společných zařízení domu
  • povinnosti vyplývajících z obecně závazných předpisů a závěry Shromáždění VL

 

čl. VI Informační zařízení v domě

1.       Vývěsky a jiná informační zařízení (např. reklama) mohou být umístěny na domě v domě jen s předchozím souhlasem výboru

2.       VL jsou povinni u svých bytových i venkovních zvonků vyznačit své jméno a jména příp. dalších osob, které v bytě bydlí. Dále jsou vlastníci povinni viditelně označit svůj byt pořadovým číslem.

3.       Uživatelé nebytových prostor jsou vzhledem k požárním předpisům a jiné provozní nouze povinni opatřit vchody údajem, který v případě nutnosti je umožní neprodleně kontaktovat za účelem umožnění vstupu.

4.       Společenství zabezpečuje na viditelném místě tabuli s informací o havarijních a vybraných službách.  V každém vchodě je dále umístěna informační nástěnka. Použití této nástěnky pro jednotlivé VL je možná pouze výjimečně, podmínkou je oslovení a vlastní jméno s podpisem.

 

čl. VII Klíče a jejich užívání

1.       Klíče od uzamykatelných technických prostor v domě jsou uloženy na místě k tomu určeném. Osoba odpovědná za uložení klíčů bude na informační tabuli.

2.       Klíče od ostatních společných prostor bude obhospodařovat vybraný člen výboru.

3.       VL je povinen po zániku práva vlastnického odevzdat novému nabyvateli všechny klíče s domem či bytem spojené, bez náhrady.

 

čl. VIII Praní prádla

1.       V bytech lze prát pouze v pračkách pro domácnost a pouze pro potřeby provozu vlastní domácnosti. VL odpovídá za případné škody na okolních bytech vyplavením i za provoz, který nebude narušovat okolí především hlukem.

2.       V době nočního klidu není dovoleno používat pračku bez výjimky.

 

čl. IX Společné prostory domu

1.       Ve všech společných prostorách domu není dovoleno:

  • kouřit a užívat otevřeného ohně
  • uskladňovat předměty, potraviny, nábytek a ostatní vyřazené domácí spotřebiče

2.       Květiny v oknech a na lodžiích musí být zabezpečeny proti pádu a přelití do nižších pater

 

čl. X Sklepy

1.       Ve společném prostoru sklepů není dovoleno uskladňovat žádné předměty

2.       Jsou-li ve sklepních kójích ukládány potraviny, musí být v neprodyšném obalech tak, aby nelákaly hlodavce, hmyz a jiné škůdce, případně nedošlo k šíření pachů

 

čl. XI Vyvěšování a ukládání věcí

1.       V oknech a lodžiích se nesmí instalovat další konstrukce, které by mohly narušit statiku stavebních prvků nebo by přesahovaly půdorys domu.

2.       Z vyhl. města Brna plyne, že není možno vyvěšovat věci nečisté, nevzhledné nebo zapáchající. Není možno z oken a lodžií klepat prach, cigaretový popel, ani jiné činnosti, které by obtěžovaly sousedící VL

 

čl. XII Klepání a čištění

1.       Na lodžiích je dovoleno pouze čištění šatů

2.       Na chodbách a schodišťových lodžiích není dovoleno čistit obuv, klepat koberce či jiný nábytek

 

čl. XIII Domácí zvířata

1.       Zásady chovu zvířat a jeho rozsahu stanoví vyhl. města Brna

2.       Volné pobíhání zvířat v domě je zakázáno

3.       VL musí zajistit, aby domácí zvíře neobtěžovalo hlukem ani pachem ostatní VL.

4.       Zvířata člověku nebezpečná nebo obtěžující okolí hlukem nebo pachem je nepřípustné chovat v domě

5.       VL domácích zvířat musí zabezpečit, aby tato zvířata neznečišťovala vnitřní ani venkovní prostory domu.

6.       Znečištění, která zvířata způsobí ve společných prostorech nebo v bezprostředním okolí domu, je majitel povinen okamžitě uklidit.  Společenství bude vymáhat náklady na příp. úklid, pokud majitel psa tento úklid nezabezpečí sám.

 

čl. XIV Stavební práce a úpravy
             v bytech

1.       Režim jakýchkoliv stavebních úprav se řídí příslušným ustanovením prováděcí vyhlášky č. 132/1998 Sb.
Tento předpis stanoví, které stavebné úpravy a práce:

  • podléhají stavebnímu řízení (stav. povolení)
  • u kterých postačí ohlášení stavebnímu úřadu
  • příp. u kterých se řízení nevyžaduje

2.       Každé podání stavebníka s žádostí o stavební povolení musí být doplněno vyjádřením Výboru

3.       Při provádění prací, přepravě materiálu apod. nebudou poškozeny společné části a zařízení domu. VL zajistí průběžný úklid a zajistí odvoz odpadu z této činnosti na skládku nikoli ke kontejnerům


čl. XV Klid v domě

1.       VL bytů jsou povinni se chovat, příp. učinit vhodná opatření, aby sami ani osby, které jsou s nimi v bytě neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem, pachy či jinak

2.       Doba nočního klidu je stanovena podle Obč. zák. v době od 22,00 hod. večerních do 6,00 hod. ranních.

3.       Doba pracovního klidu, tj. doba, kdy není dovoleno vrtat, sekat, tlouct či vykonávat jiné pracovní úpravy a hlučnou pracovní činnost v bytech či společných prostorách domu, je stanovena od 20 hod. večer do 6 hod. ráno. O sobotách, nedělích a svátcích se doba stanovuje následovně: od 19 do 8 hod. ranních a během poledne od 12 do 14 hod.

 

čl. XVI Závěrečná ustanovení

1.       Pokud VL pronajímá svůj byt, je povinen zajistit dodržování Domovního řádu i nájemníky. Toto se týká i uživatelů bytů v majetku obce.

2.       Tento domovní řád bude vyvěšen v domě v každém vchodu.

3.       Tento domovní řád nahrazuje předchozí platné domovní řády.

 

 

Tento Domovní řád nabyl platnosti i účinnosti schválením Shromážděním dne ……….


Ing. František Basovník, v. r.
předseda výboru


Helena Nováková v. r.
místopřesedkyně výboru


PhDr. Jiří Altman v. r.
člen výboru